+38 (04744) 3-18-24
Меню
Остання редакція: 01 лютого 2018

Як шахраї обманюють в Інтернеті

Бізнес Цензор розбирався в найбільш поширених схемах шахрайства під час купівлі або продажу товарів на вторинному ринку за допомогою Інтернет-сервісів, онлайн-банкінгу та послуг поштових операторів.

Складна економічна ситуація в країні, знецінення гривні та інші негативні фактори змушують українців купувати товари поза магазинами,  на вторинному ринку.

Великою популярністю користуються Інтернет-майданчики для розміщення оголошень про продаж і групи в соціальних мережах.

Наприклад, на сайті одного популярного онлайн-сервісу з розміщення оголошень налічується понад 11 мільйонів товарів і послуг. Деякі групи і спільноти в Facebook, де розміщують оголошення продажу різних речей, можуть налічувати понад 150 тисяч осіб.

Одна з відомих спеціалізованих майданчиків з продажу б / у автомобілів налічує понад 200 тисяч пропозицій.

Ринок вторинної електроніки, побутової техніки та інших категорій товарів пропонує українцям ціни значно нижче, ніж в магазинах. При цьому гарантія нормального стану товару, його подальше функціонування та безпеку оплати залишаються на волю випадку.

Велика концентрація б / в товарів на тому чи іншому майданчику привертає увагу шахраїв. Вони організовують різноманітні схеми виманювання грошей, речей, а також особистих даних власників банківських карт. При цьому використовуються довірливість, необізнаність і незнання жертв елементарних правил користування Інтернетом, даними онлайн-банкінгу, а також бажання людей отримати дорогу річ майже даром, або продати за вигідною ціною.

Притягнути до відповідальності за таке шахрайство в Україні складно через стан роботи правоохоронних органів і законодавчої бази. Тільки при витраті значного часу, зусиль, засобів і при наявності зв'язків у постраждалих з'являється можливість повернути свої гроші або речі. Тому безкарність тільки підстьобує шахраїв організовувати обман на постійній основі.

Ознаки того, що ви маєте справу з шахраєм

- Шахраї часто використовують в назвах своїх акаунтів незрозумілі абревіатури замість справжніх імен. Наприклад, якщо автор оголошення вказує в якості свого імені набори букв і цифр - це одна з ознак шахрая.

- Дата реєстрації на сервісі оголошень шахраїв дуже часто найсвіжіша, так як вони змушені постійно змінювати свої контактні дані та оголошення.

 - Ціни в оголошеннях шахраїв в рази нижче, ніж у інших оголошень. При цьому шахраї можуть розмішати на одному акаунті як одне-два таких дешевих оголошення, так і кілька десятків.

- Шахраї завжди підганяють дії, забирають час на роздуми, змушують зробити рішення про покупку негайно, аргументуючи це різними способами. Наприклад, якщо вам кажуть, що товаром зацікавився інша людина, але якщо він відмовиться, то з вами зв'яжуться - це може бути нормальною ситуацією. Але якщо вам пропонують під цим приводом якнайшвидше внести передоплату - тоді це напевно шахрай.

- Шахраї часто пропонують різні хитрощі способи доставки, отримання і оплати товарів. Доставка і оплата через таксистів, знайомих, приїзд невідомих кур'єрів. Чим екзотичніше пропозицію - тим більша ймовірність потрапити на шахрая.

Схема 1. Передоплата

Шахрай просить передоплату за товар, аргументуючи це різними причинами. Передоплата може проводитися на банківську карту, будь-який електронний гаманець або шляхом поповнення рахунку мобільного телефону. При цьому, сума передоплати може бути як кілька тисяч гривень, так кілька десятків гривень.

Якщо жертва внесла передоплату, телефон шахрая відключається, або він не відповідає на дзвінки та повідомлення. Дані рахунків, за якими можна обчислити шахрая, лише частково дають шанс на залучення шахрая до відповідальності. Рахунки і карти можуть бути оформлені на інших осіб, яких знайти не вдасться.

Такий вид шахрайства використовується при розміщенні оголошень на найрізноманітніші товари - від батарейок до великої побутової техніки. При цьому шахраї можуть в кілька разів знижувати вартість зазначених товарів, а можуть вказувати їх реальну вартість.

Як діє така схема. Наприклад, ви знаходите на Інтернет-майданчику оголошення про продаж ноутбука. При цьому вартість ноутбука вказана в п'ять разів нижче тієї, яку пропонують інші оголошення. Ви зв'язуєтеся з продавцем, і той пояснює вам, що мало не завтра їде з країни і йому потрібно швидко розпродати непотрібні речі. Але для того, щоб купити у нього товар, необхідно внести передоплату у розмірі половини вартості товару на банківську карту. При цьому шахрай заявляє, що вже кілька людей хочуть купити даний товар, тому передоплату потрібно внести якомога швидше для гарантованої покупки. Після переказу грошей телефон шахрая відключається.

Потрібно відзначити, що самі Інтернет-майданчики радять ні в якому разі не відсилати гроші як передоплату за товар. Замість цього потрібно використовувати послугу післяплати.

Схема 2. Кур'єр і фальшива СМС про оплату

Ви можете продавати відносно дорогий товар - фотоапарат або ноутбук. Вам можуть зателефонувати за вказаним в оголошенні номером, задати пару питань про товар і навіть поторгуватися. Після запитають, чи є у вас банківська карта, на яку можна перерахувати гроші. При позитивній відповіді вам скажуть, що за товаром приїде кур'єр, який перевірить товар і в разі його схвалення, гроші вам переведуть на банківську карту, а кур'єр забере товар.

Приїхати за товаром може як кур'єр, так і звичайне таксі. Потрібно пам'ятати, що приїхав може не знати про шахрайську схему. Після перевірки товару таксист зв'яжеться з покупцем і той скаже, що нібито відправляє вам на банківську карту гроші.

Протягом короткого часу до вас на номер телефону приходить СМС-повідомлення зі звичайного номера з текстом про те, що хтось перевів гроші на банківську карту. Це повідомлення вам відправляє сам же шахрай з іншого номера, а для достовірності може набрати його латиницею. Після того, як ви віддасте товар таксисту, він відвезе його безпосередньо шахраєві, який отримає дорогу річ за суму оплати послуг таксі.

В цьому випадку шахраї використовують незнання клієнта роботи онлайн-банкінгу, а також бажання якнайшвидше продати свій товар. Найчастіше потерпілі забувають про надійних способи перевірки переказу грошей - дзвінок безпосередньо в банк, перевірка картки в банкоматі або перевірка рахунку через мобільний додаток.

Фальшиву СМС шахраї можуть використовувати і при особистій зустрічі, не вдаючись до послуг таксистів і кур'єрів. В окремих випадках шахраї можуть брати на зустріч з продавцем пристрій, який заглушає прийом мобільного зв'язку, або призначати зустріч в місці, де поганий прийом зв'язку, що заважають клієнту перевірити рахунок.

Незважаючи на простоту цієї схеми, вона працює і люди втрачають свої товари.

 Схема 3. Виманювання особистих даних для злому банківської карти

При спілкуванні з продавцем шахраї можуть виманити особисті дані для злому пароля онлайн-банкінгу.

При продажу того чи іншого товару вам можуть запропонувати внести передоплату. Нібито в якості того, щоб ви були впевнені в надійності покупця. При цьому цілком можливо, що самі ви і не вимагали передоплати за товар.

У вас попросять номер вашої банківської карти. А потім скажуть, що нібито переводять кошти з рахунків юридичної особи, а так як ви особа фізична, нібито потрібно продиктувати пароль, який прийде від банку в СМС. До вас на телефон дійсно може прийти СМС від банку, в якому буде якийсь код. Після того, як жертва повідомляє цей код шахраям, з її банківської карти зникають всі засоби.

В цьому випадку шахраї використовують схему відновлення забутого пароля. Багато користувачів банківських карт використовують один номер телефону і для авторизації в онлайн-банкінгу, і для зв'язку при продажу товарів через Інтернет.

Шахраї знаходять продавців, вводять їх в оману щодо намірів купити товар, просять номер банківської карти, розповідають різні історії, відволікаючи і готуючи жертву до наступного кроку. Вони вводять для входу в онлайн-банкінг номер телефону жертви, вибирають функцію відновлення пароля і система відправляє тимчасовий пароль на номер користувач. Користувач повідомляє цей пароль шахраям, який отримують повний доступ до карти жертви.

При всій простоті схеми проблема в тому, що багато хто не читають повністю повідомлення від банку і не думаючи повідомляють код шахраям. На таку, здавалося б, просту схему, можуть попастися навіть досвідчені користувачі онлайн-банкінгу.

Схема 4. Підміна товару на пошті

У разі відправлення товару покупцеві через поштового оператора продавець ризикує тим, що його товар можуть непомітно підмінити під час перевірки.

Припустимо, ви продаєте телефон і погоджуєтеся відправити свій товар покупцеві посилкою. Шахрай перевіряє ваш товар на пошті, але не забирає. І непомітно замінює ваш телефон на дешеву копію або таку ж зламану модель.

Тут все залежить від рівня сервісу того або іншого поштового оператора в тому чи іншому регіоні. Різновидом цієї шахрайської схеми можна вважати відправку недобросовісним продавцем товарів, які складно перевірити при отриманні.

Шахрай відправляє післяплатою не працюючий товар, який складно перевірити при огляді у служби доставки. Це можуть бути комплектуючі до комп'ютерів, запчастини до електроніки і подібні речі.

Схема 5. Банкомат або термінал

Шахраї часто використовують схему, при якій жертви самі переводять їм гроші через банкомати і термінали. При цьому шахраї відволікають жертву, розповідають всілякі історії та причини, грають на бажанні покупця продати товар.

Спочатку продавцеві товару шахраї запропонують провести передоплату на карту. Припустимо, у потенційної жертви карта одного банку, а шахрай скаже, що у нього карта іншого банку, і нібито, щоб він провів передоплату, продавець повинен підійти до банкомату. Одночасно шахрай спробує виманити у жертви дані банківської картки паролі, дату народження, іншу персональну інформацію або секретні коди, а найчастіше шляхом заговарювання просто змусить жертву перевести кошти на карту шахрая.

При всій банальності цієї схеми, вона також працює.

Різновид цієї схеми шахраї використовують на оголошеннях про зникнення речей. Наприклад, після розміщення оголошення про зникнення паспорта або інших документів, до автора оголошення може зателефонувати шахрай і заявити, що знайшов зниклі документи. При цьому він ненароком дізнається, який торговий центр або супермаркет знаходиться поблизу автора оголошення і запропонує йому зустрітися там. У таких місцях завжди є платіжні термінали, які і потрібні шахраями для розвитку схеми.

Після того, як автор оголошення прийде до вказаного місця і зв'яжеться з шахраєм, той попросить його підійти до терміналу для оплати і перевести на рахунок його мобільного номера гроші. При цьому зовсім не обов'язково, що шахраї будуть змушувати користувачів переводити великі суми.

Також шахрай може змусити жертву ввести в терміналі дані для переказу грошей, вкласти гроші в приймальний лоток терміналу, але не виробляти оплату до тих пір, поки жертві не принесуть загублені документи. Багато терміналів для оплати протягом 2-3 хвилин автоматично забирають гроші, вкладені в лотки, і проводять оплату за вказаними реквізитами.

В цей час шахрай всіляко відволікає жертву, каже, що документи принесе, припустимо, дівчина, яка боїться проблем з міліцією. Заговарювання можуть бути найрізноманітніші. При всій банальності цієї схеми, вона продовжує існувати.

Схема 6. Шахрай-посередник

Шахрай зв'язується з продавцем товару, пропонує йому передоплату для впевненості і дізнається дані для проведення передоплати. Після цього він робить копію оголошення товару, що продається і розміщує за ціною, в рази нижче оригіналу.

При цьому він попросить передоплату. Після того, як знаходиться бажаючий купити дуже дешевий товар, шахрай дає йому дані для передоплати реального продавця. Після переказу грошей шахрай отримує товар, ціну якого частково оплатила інша людина.

Схема 7. Підробка документів для отримання товару служби доставки

При спілкуванні з покупцем шахраї виманюють у нього паспортні дані або навіть фотографію сторінок паспорта, для переконливості переславши передоплату.

Після того, як товар відправлений сервісом доставки, його не забирають у відділенні пункту призначення. Так як товар не забирають, сервіс відправляє його назад покупцеві, але вже тут його забирає шахрай з підробленими документами.

Також шахраї можуть не підробляти паспорт для отримання товару жертви, а просто зламати його особисті дані в акаунті того чи іншого сервісу доставки. Наприклад, деякі сервіси доставки можуть використовувати для ідентифікації клієнтів різні картки або номера. Виманивши такий особистий номер або зламавши акаунт користувача сервісу, шахрай може забирати товари від його імені, надаючи чужий номер замість паспорта.

 

 

Джерело: https://biz.censor.net.ua/r3047198